sanatorium po covid

Rehabilitacja po przebytym zakażeniu koronawirusem

Przebieg zakażenia koronawirusem może być ciężki, małoobjawowy, a nawet bezobjawowy. Jednak w każdym z wymienionych przypadków istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia po przebytej chorobie pewnego zespołu objawów, zwanego zespołem pocovidowym. Są to w większości dolegliwości związane z oddychaniem, ponieważ koronawirus atakuje układ oddechowy. Występuje zmniejszona wydolność oddechowa, duszności, brak tchu podczas wykonywania codziennych czynności, co powoduje gorsze funkcjonowanie organizmu.

Ponadto mogą dokuczać zaburzenia rytmu serca, zaburzenia koordynacji ruchowej i równowagi, bóle głowy, stawów i mięśni. Pacjent ma problem z podejmowaniem codziennych czynności, co nie sprzyja z odnalezieniem się w pracy i w domu. Mogą też pojawić się zaburzenia koncentracji, smutek, problemy z logicznym myśleniem, a nawet stany depresyjne. Jeśli pacjent przebywał w szpitalu i był podłączony do respiratora, to dochodzą jeszcze przeżycia z pobytu na oddziale intensywnej terapii. Aby powrócić do pełni sił po przebytej chorobie, należy skorzystać z indywidualnie dopasowanej rehabilitacji, poprzedzonej konsultacją u lekarza. Lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak spirometria, EKG lub testy wysiłkowe.

Znając dokładnie stan pacjenta po przebytym zakażeniu koronawirusem, będzie on mógł dopasować najbardziej odpowiedni zestaw zabiegów fizjoterapeutycznych. Sanatorium po covidzie jest wskazane dla wszystkich osób, które były chore i zmagają się z zespołem pocovidowym. Są dostępne turnusy tygodniowe i dwutygodniowe, podczas których odbywają się zajęcia z psychologiem, kinezyterapia, tlenoterapia i ćwiczenia oddechowe. Wszystkie te elementy rehabilitacji są bardzo istotne. Ćwiczenia, tlenoterapia oraz inhalacje z solanki regenerują układ oddechowy i poprawiają funkcjonowanie układu dokrewnego i nerwowego. Wpływają również w pozytywny sposób na odporność organizmu. Inhalacje z solanki pomagają w obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi.

Kinezyterapia czyli rehabilitacja ruchem, może być prowadzona z udziałem przyrządów gimnastycznych, takich jak bieżnia i cykloergometr. Podczas wykonywania ćwiczeń oddechowych pacjenci uczą się odpowiedniej techniki oddychania oraz efektywnego kaszlu. Psycholog pomaga w radzeniu sobie z uczuciem strachu i niepokoju po pobycie w szpitalu. Wszystkie te elementy terapii po koronawirusie są niezbędne do pozbycia się powikłań pochorobowych. Skorzystanie z opieki profesjonalistów zajmujących się rehabilitacją pocovidową to najlepsze rozwiązanie dla osób pragnących jak najszybciej powrócić do zdrowia.